Dziś przychodzę do Was z nietypowym artykułem. Nie będzie żadnych przemyśleń, ani porad. Dzisiejszym tematem jest wyzwanie – Ostatnie starcie. Już tłumaczę o co chodzi. Zapewne większość z Wam zdążyła zauważyć, że do końca roku pozostało niespełna 20 dni. Myślę więc, że to najwyższy czas na podjęcie działania, które pomoże dobrze go zakończyć. Najlepszym sposobem na rozstanie się ze starym rokiem jest poodmykanie wszystkich rozpoczętych w nim spraw. To właśnie będzie celem dzisiejszego wyzwania. Jeśli jesteś ciekawa szczegółów, koniecznie czytaj dalej!

1. Jak się przygotować?

Przede wszystkim zaopatrz się w kartkę i długopis. Następnie usiądź wygodnie i zastanów się co chciałabyś zrobić przed końcem tego roku. Jakie masz zaległości i naglące Cię terminy? Co należało zrobić już dawno, lecz nigdy nie było na to czasu? Czego wymaga od Ciebie pracodawca/nauczyciel/wykładowca jeszcze przed 31 grudnia? A domownicy? O co od dawna Cię proszą? Może należy coś naprawić/kupić/przygotować? Zastanów się nad tym i spisz wszystkie zaległe i aktualne zobowiązania jakie przyjdą Ci do głowy.

2. Określ priorytety

Teraz spójrz na swoją listę i zaznacz zadania, które uważasz za najważniejsze. Pamiętaj, aby nie było ich zbyt dużo. Priorytety to te czynności, które musisz KONIECZNIE wykonać, aby ze spokojem wejść w Nowy Rok i nie ponieść żadnym konsekwencji. Gotowe? Przechodzimy dalej.

3. Ustal terminy

Każde Twoje zadanie z pewnością wygląda inaczej i wymaga innego nakładu czasu i pracy. Na początek zajmijmy się określonymi wcześniej priorytetami. Spójrz na kalendarz i spróbuj określić terminy w których chcesz zrealizować każdy z nich. Jeśli Twoim priorytetem jest oddanie projektu, który jeszcze jest nietknięty, to wiadome, że potrzebujesz na to więcej czasu, niż  na przykład na oddanie książek do biblioteki. Określ termin każdej pozycji znajdującej się w puli najważniejszych zadań. Zrób to w taki sposób, by realizacja ich była jak najbardziej możliwa. Boisz się, że nie dasz rady się wyrobić? Spokojnie, masz prawie 20 dni! 🙂

Przy ustalaniu terminów zwróć uwagę na to, które z czynności muszą być zrealizowane jeszcze przed świętami, a które spokojnie mogą poczekać do dni poświątecznych.

4. Zajmij się resztą

Teraz pomyśl nad zadaniami z grupy „mniej ważnych”. Zwróć uwagę na to ile będą wymagać czasu. Jeśli to krótkie czynności zrób je od razu! Jednym z celów wyzwania jest to, by zacząć już dziś. Naprawdę nie ma czasu na zwlekanie, koniec roku zbliża się wielkimi krokami!

5. Zadbaj o spokój ducha

Postaraj się nie zostawiać swoich zadań na Sylwestra. To dzień w którym spokojnie powinnaś się szykować na największą imprezę tego roku. Zrób wszystko do 30 grudnia, a w Sylwestra baw się dobrze, bez starych spraw na głowie 🙂

6. Zaplanuj nowy start

Ostatnim krokiem wyzwania jest zaplanowanie Nowego Roku, a przynajmniej jego początku. Nic tak nie uspokaja jak myśl, że w 2014 wejdziesz z gotowym planem i jasno określonymi celami. Jeśli masz już nowy kalendarz, wpisz do niego najważniejsze wydarzenia. Niech skutecznie pomoże Ci w tym, żeby znowu nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę!

Pamiętaj, że sporą głupotą jaką możesz zrobić, to wejście w Nowy Rok z niedokończonymi sprawami. Nie dotyczy to tylko niezrealizowanych zadań, ale i spraw związanych z relacjami. Niedomówienia, konflikty – to wszystko warto rozwiązać już teraz. Nowy Rok zawsze warto rozpoczynać z czystym sumieniem i otwartym umysłem. Nagromadzone, niewykonane zadania i ciążące problemy sprawią, że będzie to niemożliwe.

Mam nadzieje, że przyłączysz się do mojego wyzwania i razem podejmiemy Ostatnie starcie doprowadzając wszystkie zaległe sprawy do końca. To oczywiście nie jest ostatni wpis w tym roku. Zależało mi jednak żebyś wszelkimi zaległościami zajęła się już teraz. Jeśli masz zamiar już dzisiaj wypisać wszystkie swoje zadania napisz o tym w komentarzu.

A może masz inne sposoby na nadrobienie zaległości?

Powodzenia!