Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy jesteś przedsiębiorcza? Myśląc o tym jakiś czas temu osobiście doszłam do wniosku, że powinnam bardziej rozwinąć tę cechę. Żyjemy w czasach, w których zdolność przedsiębiorczego myślenia i wykorzystania pojawiających się okazji jest bardzo ważna. Pozwala to na zaspokojenie swoich potrzeb w każdych warunkach, jakie oferuje nam nasze otoczenie. Człowiek przedsiębiorczy bez względu na obecny stan rynku pracy, skalę bezrobocia i warunki ekonomiczne w rodzimym kraju potrafi zapewnić sobie odpowiedni byt poprzez odpowiednie wykorzystanie tego, co pozostaje w jego zasięgu.

Prawda jest taka, że zdecydowana większość z nas sięga po zaledwie niewielką część tego, co oferuje nam współczesny świat i dostępne w nim możliwości. Przez to same pozbawiamy się wielu szans, ograniczamy i nie pozwalamy sobie życie w pełnej jego okazałości. Nie brzmi to zbyt optymistycznie, prawda? A nasza rzeczywistość mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdybyśmy wykorzystywały w pełni to, co ma nam do zaoferowania. I nie chodzi tylko o robienie niezwykłych rzeczy i spełnianie tych najbardziej górnolotnych marzeń, ale również o normalne codzienne działania. Umiejętności przedsiębiorcze pozwalają ludziom nie tylko na pełniejsze realizowanie siebie, ale i na aktywny udział w życiu społecznym, poznanie jego mechanizmów i przystosowanie się do panujących w nim obecnie warunków. Każdą zmianę, która zachodzi w otoczeniu człowiek przedsiębiorczy potrafi wykorzystać i odnaleźć w niej szanse dla siebie.

Myślę, że powyższe zdania dostatecznie przekonały Cię do tego, że warto wyrabiać w sobie tę ważną cechę. No dobrze, co w takim razie należy zrobić, aby stać się przedsiębiorczą kobietą? W oparciu o wiele materiałów, jakie znalazłam na ten temat przytoczę kilka najważniejszych punktów.

Po pierwsze: Zaakceptować siebie – Może brzmi banalnie, ale to prawda. Akceptacja własnej osoby jest punktem wyjścia do praktycznie każdej zmiany w życiu. Każda z nas powinna przede wszystkim poznać swoje mocne strony i wyraźnie się na nich skoncentrować. Tylko świadomość własnych zalet i umiejętności da nam poczucie zaufania do siebie i swoich działań. A to jest kluczem do wszystkich przedsiębiorczych przedsięwzięć. Ważne jest również przeanalizowanie swoich słabych stron. Nie dlatego, by się zdołować, ale żeby dowiedzieć się, nad czym możemy pracować i co warto poprawić.

Po drugie: Znaleźć w sobie chęć do działania – To, że w naszym życiu pojawiają się różne możliwości nie oznacza jeszcze, że prawidłowo z nich skorzystamy. Jeśli nie wyrobimy w sobie chęci do angażowania się, podejmowania inicjatywy, robienia czegoś tylko dlatego, że może z tego powstać coś naprawdę ciekawego to nici z naszych przedsiębiorczych planów. Można powiedzieć, że wręcz dobrowolnie palimy pojawiające się szanse już na starcie.

Po trzecie: Mówić otwarcie o swoich sukcesach – Coś, co w Polsce nie do końca się przyjęło i niekoniecznie odbierane jest, jako pozytywne zachowanie. Bardziej, jako przechwalanie się i przesadne skupienie na sobie. Ale niby dlaczego miałybyśmy nie chwalić się swoimi osiągnięciami? Skoro sama na coś zapracowałaś, zasłużyłaś na to, poświęciłaś swój czas i energię to inni powinni się o tym dowiedzieć. Nie bez powodu na moim blogu powstała seria Sukcesy minionego miesiąca. Zrobiłam coś ciekawego, osiągnęłam wyznaczony sobie cel to się tym chwalę, a co! 🙂

Po czwarte: Myśleć pozytywnie – To nie tylko pomaga wykorzystywać pojawiające się możliwości, ale nakręca do działania ludzi w naszym otoczeniu. Wiara w pozytywne efekty podejmowanych działań jest naprawdę szalenie istotna. Popracuj nad nastawieniem!

Po piąte: Wyeliminować strach przed popełnianiem błędów – Wspominałam o tym już w niejednym artykule. Na przykład tutaj. Strach przed porażką jest blokujący. Im mniej go w naszym życiu, tym lepiej.

Po szóste: Myśleć w sposób innowacyjny – Kluczowa sprawa. Umiejętność, która sprawdza się nie tylko w szeroko pojętej przedsiębiorczości. Czy potrafisz dostrzec rozwiązania, których większość ludzi nie zauważa, lub w ogóle nie bierze pod uwagę? Czy nieobce Ci jest eksperymentowanie i niestandardowe podejście do pojawiających się problemów? Jeśli nie, postaraj się już od dzisiaj unikać stwierdzenia „nie da się tego rozwiązać”. Widocznie nie znalazłaś jeszcze prawidłowego wyjścia z danej sytuacji. Istotą w tym wszystkim jest wypracowanie plastyczności w podejściu do problemów i chęć ciągłych ulepszeń.

Po siódme: Rozwijać kreatywność – Naucz się wykorzystywać to, co posiadasz do tworzenia czegoś nowego. Nie chodzi tu tylko o tworzenie nowych przedmiotów przy użyciu dostępnych materiałów, ale przede wszystkim o wykorzystanie posiadanych informacji i wyszukiwanie zupełnie niecodziennych możliwości. Warto robić coś inaczej niż inni, postawić na oryginalność. Ponadto przy każdym pojawiającym się nowym dla Ciebie zadaniu, które wydaje Ci się wyjątkowo trudne dobrze jest zrobić sobie burzę mózgów i spróbować wymyślić jak najwięcej możliwych rozwiązań. To pobudza kreatywność! Więcej na jej temat pisałam tutaj.

Po ósme: Cały czas poszerzać wiedzę – Człowiek przedsiębiorczy nie tylko korzysta z tego co ma, ale i cały czas pogłębia stan swojej wiedzy. Posiadanie informacji i umiejętności z zakresu różnych dziedzin, czyni z Ciebie człowieka, który potrafi sobie poradzić w różnych warunkach i wiele spraw załatwić samodzielnie. Jeśli jakieś zagadnienie wyjątkowo Cię interesuje to drąż tę tematykę i stawaj się w tym coraz lepsza.

Po dziewiąte: Ćwiczyć umiejętność podejmowania decyzji – Pojawiające się możliwości wymagają podejmowania nie tylko trafnych, ale i samodzielnych decyzji. Nawet, jeśli wiąże się to z ryzykiem porażki. Jeśli masz z tym problem, warto nad tym popracować.

Po dziesiąte: Wykorzystywać pojawiające się okazje – Osoba przedsiębiorcza potrafi naprawdę korzystać z oferowanych mu szans. Nowe możliwości na rynku pracy? Spontaniczny wyjazd? Awans? Nowe stanowisko? Wykorzystuj to, co daje Ci los, on zwykle nie powtarza swoich niespodzianek.

Czy warto być osobą przedsiębiorczą?

Oczywiście i to nie tylko ze względu na łatwiejsze osiągniecie sukcesu w biznesie. Osoby, które posiadają cechy przedsiębiorcze o wiele łatwiej radzą sobie z wymogami stawianymi przez otoczenie. Wspomniana wcześniej zdolność adaptacji pozwala im na szybsze przystosowywanie się do zmieniających się warunków (np. zmiana pracy, czy miejsca zamieszkania), a umiejętność twórczego i nieszablonowego myślenia pozwala na łatwiejsze rozwiązywanie pojawiających się trudności. Poza tym dzięki wielu cechom stanowiących rdzeń przedsiębiorczości mogą czerpać z życia pełnymi garściami i w pełni się realizować.

Kształtowanie swoich przedsiębiorczych umiejętności nie jest łatwym zadaniem. Wymaga zaangażowania i niejednokrotnie dużego nakładu pracy nad sobą. Nie zapominajmy, że oprócz wymienionych wyżej cech i umiejętności do bycia osobą przedsiębiorczą niezbędna jest pracowitość, stawianie sobie ambitnych celów i pewne dążenie do ich realizacji. Tylko osoby prawdziwie zdeterminowane będą mogły rozwinąć karierę i wykorzystać przedsiębiorczość w innych dziedzinach swojego życia. Ale jak widać z powyższego artykułu, naprawdę warto spróbować!