Mam nadzieję, że większość z Was pamięta zakończony niedawno na moim blogu Projekt Wymarzona Przyszłość! Dzięki realizacji 30 zadań przydzielonych na każdy dzień września miał on przybliżyć Was (i mnie również) do osiągnięcia postawionego sobie celu związanego z karierą zawodową. Chciałam także, aby zachęcił on każdą moją czytelniczkę do większego skupienia na własnym rozwoju. Jednak jest coś, o czym nie wspomniałam w czasie trwania tego projektu. Jeden powód, przez który możesz nigdy nie osiągnąć tego, o czym pragniesz…

Gdybyś teraz miała zastanowić się nad cechami, których wyeliminowanie może poprawić jakość życia każdej z nas, to na pewno do głowy przyjdzie Ci nieśmiałość, brak punktualności, czy niezdecydowanie. I o ile są to cechy, które faktycznie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, o tyle ich posiadanie nie dyskwalifikuje Cię na takich płaszczyznach, jak rozwój kariery zawodowej, czy realizacja planów i marzeń.

Elementem charakteru, który w definitywny sposób pozbawia Cię szansy na sukces jest brak wiary we własne możliwości. Jest to szkodliwe nie tylko na początku przygody z osiąganiem swoich celów, ale i na każdym innym etapie. Można powiedzieć, że brak wiary we własne możliwości i w powodzenie swoich działań nie tylko nie pozwala Ci wystartować, ale i skutecznie hamuje Twój rozwój, gdy już podjęłaś się pewnych działań. Może Cię zablokować i sprawić, że nie będziesz miała odwagi zawalczyć o więcej, mimo, że istnieje szansa na powodzenie. Zauważ, że wszystkie duże projekty i złożone przedsięwzięcia doszły do skutku dzięki ryzyku podjętym przez ich twórców i wierze, że przyniosą one takie rezultaty, jakie zostały zamierzone. Bez takiego podejścia nie jest możliwe żadne spektakularne osiągnięcie.

Co sprawia, że nie wierzymy we własne możliwości?

Tak naprawdę powodów jest co najmniej kilka. Brak wiary w efekty swoich działań może być obecne w każdym aspekcie Twojego życia, ale równie dobrze, może dotykać tylko obszaru związanego z karierą zawodową. Najczęstszymi przyczynami takiego zachowania jest:

Niska samoocena

Główny element powodujący brak zaufania do skuteczności własnych działań. Niska samoocena wpływa na każdą dziedzinę życia, ale chyba najmocniej odbija się na realizacji naszych planów. Jeśli wciąż myślisz, że nie dasz sobie rady, nie jesteś wystarczająco dobra, albo wręcz beznadziejna to nie ma mowy o osiągnięciach. Musisz uwierzyć, że jesteś warta prawdziwego sukcesu i poradzisz sobie ze wszystkim, z czym przyjdzie się zmierzyć!

Brak odwagi w podejmowaniu ważnych decyzji

Zarówno kariera zawodowa, jak i realizowanie poważnych projektów wymagają odwagi. Jak już wspominałam, nie byłoby wielu wspaniałych rzeczy na tym świecie gdyby ich twórcy nie podjęli ryzyka. Bez ważnych decyzji nie istniałby Google, Facebook, czy Apple. Bez nich nie będzie też Twojego sukcesu.

Brak przekonania o faktycznych mocnych stronach własnego pomysłu

Mając jakiś pomysł musisz dokładnie wiedzieć, jakie są jego mocne strony. Koniecznie odpowiedz sobie na pytanie „Co to da moim potencjalnym klientom?” i „Co mnie wyróżni spośród konkurencji?” Jeśli Tobie samej brakuje przekonania co do słuszności swojej idei, to jak zareklamujesz swój pomysł i zachęcisz do niego innych ludzi?

Brak siły przebicia

Z tą cechą z reguły po prostu się rodzimy,  jestem jednak zdania, że jesteśmy w stanie w pewnym stopniu ją wyrobić w swoim charakterze. Bez siły przebicia nie dajesz się zauważyć, oraz nie pozwalasz na to by Tobą i Twoimi działaniami zainteresowali się inni ludzie.

Brak wizji, czyli wyobrażenia na temat tego, jakie właściwie rezultaty mają przynieść podejmowane działania

Nie możesz wierzyć we własne możliwości, jeśli nie wiesz do czego dokładnie ma Cię doprowadzić realizacja Twojego celu. Robiąc coś bez planu i wizji idziesz w próżnie. Nic więc dziwnego, że trudno zaufać Ci własnym działaniom. Sama przecież nie wiesz czego się spodziewać i do czego dążyć.

Brak doświadczenia

Bardzo częsty problem. Jeśli podejmujesz się jakiegoś projektu, który jest dla Ciebie całkowitą nowością i nigdy nie miałaś do czynienia z czymś podobnym to normalne, że odczuwasz pewną obawę. Pamiętaj jednak, że doświadczenie da się zdobyć tylko i wyłącznie działaniem. Weź więc sprawy w swoje ręce!

Brak znajomości danej dziedziny

Może być również tak, że pomimo pewnego doświadczenia w dalszym ciągu nie czujesz się zbyt pewnie w konkretnej tematyce. Nie posiadasz wystarczającej wiedzy, nie znasz najważniejszych nowinek. Sposób na zwalczenie tego problemu tak jak w powyższym poprzednim przypadku również jest tylko jeden – ciągłe zdobywanie wiedzy i rozwijanie się.

Nie przeanalizowanie słabych stron pomysłu

Wiesz, że Twój pomysł posiada pewne słabe strony, jednak nie masz pojęcia jak je wyeliminować? Przeanalizowanie każdej z nich na pewno podniesie Twoje zaufanie co do powodzenia własnych działań. Zastanów się co możesz zmienić, co ulepszyć, a co zrekompensować czymś innym.

Brak planu B

Często możesz bać się podjęcia ryzyka, bo nie masz awaryjnej ścieżki, w razie gdyby zakładany pomysł nie wypalił. Opracowanie sobie alternatywnej drogi, czy rozwiązania na pewno Cię uspokoi. Pomyśl o tym koniecznie za każdym razem, gdy planujesz jakieś większe przedsięwzięcie.

Przekonanie, że nie można ponieść porażki, bo to świadczy o słabości i rujnuje dalsze plany

To taki mit, który od dawna krąży wśród ludzi. Niestety, w większości przypadków mniejsza lub większa porażka jest nieodłącznym elementem drogi po sukces. I im szybciej ten fakt zaakceptujemy, tym lepiej. Pojedyncze niepowodzenia wcale nie rujnują naszych planów. Często pokazują nam jedynie, że wybrane przez nas rozwiązania nie były najlepsze i powinnyśmy jeszcze raz wszystko przemyśleć i zdecydować się na coś innego.

Brak prawdziwej chęci i motywacji do realizacji postawionego sobie celu

Niby prosta rzecz, a tak naprawdę sprawiająca wiele problemów. Stawiając sobie jakiś cel oczywistym się wydaje, że powinnaś czuć się zmotywowana do jego realizacji. Niestety, nie zawsze tak jest. Często wynika to z tego, że podejmujemy się pewnych zadań pod wpływem innych ludzi lub dlatego, że na dany moment jest to bardzo popularne. Brak prawdziwej motywacji skutecznie zniechęca nas do działań i przyczynia się do braku sukcesu w każdej dziedzinie życia.

Czy któryś z powyższych elementów jest obecny w Twoim życiu? Być może jest ich więcej niż jeden? Jeśli tak, to jest całkiem prawdopodobne, że odczuwasz brak wiary we własne możliwości. Czym prędzej wyeliminuj to, co może negatywnie wpływać na Twoje poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że każdy sukces najpierw zaczyna się w głowie. W pewnym sensie jest uzależniony od naszego podejścia i zachowań. Nie doświadczysz prawdziwych osiągnięć, jeśli nie uwierzysz w skuteczność swoich działań!