W ostatnim artykule, który możesz przeczytać tutaj pisałam o tym jak ważne jest posiadanie tak zwanego planu na siebie. Dziś podpowiem Ci co jest istotne, aby prawidłowo ten plan określić.

Kiedy kreujesz jakąś wizję samej siebie dochodzisz do wniosku, że składa się ona z rzeczy, które chciałabyś zrealizować, zdobyć, osiągnąć. Są to konkretne zamierzenia typu: chce pracować jako dziennikarka, chce skończyć ważne dla mnie kursy, czy wyjechać na Majorkę. Co przyda Ci się, aby te plany zrealizować? Z pewnością umiejętność prawidłowego określania swoich celów.

Nie mam wątpliwości, że stawianie sobie celów jest obok ciężkiej pracy i determinacji podstawą sukcesu. W każdej dziedzinie. Po co Ci cele? Nie mając ich nie możesz jasno określić tego, jak chciałabyś żeby wyglądało Twoje życie za miesiąc, pół roku, czy kilka lat. Nie wiedząc jakie masz cele nie wykorzystujesz okazji, które Ci się przytrafiają. Marnujesz czas na robienie rzeczy, które absolutnie nic nie wnoszą do Twojego życia. Uwaga, takiego życia z którego masz być zadowolona. To cele sprawiają, że podejmujesz się kolejnych studiów, odkładasz zarobione pieniądze, czy wstajesz rano do pracy!

„ Jeśli nie wiesz dokąd idziesz, nigdzie nie dojdziesz”

7 zasad prawidłowego określania celów:

Zasada 1: Zapisz swój cel w czasie teraźniejszym. Zamiast pisać „będę zarabiać 4 000 zł”, „pojadę do Nowego Jorku”, „spłacę kredyt”. Twoim celem nie jest to, że będziesz zarabiać określoną kwotę. Twoim celem jest to, że ją zarabiasz!

Zasada 2: Cel nie może być zbyt duży. Z rzutu nie dostaniesz się na prawo, czy nie zrobisz międzynarodowej kariery. Podziel główny cel na mniejsze. Będą łatwiejsze do zrealizowania

Zasada 3: Określ co dokładnie musisz zrobić by osiągnąć dany cel. Musisz odłożyć określoną kwotę? Jak to zrobisz? Musisz zdobyć doświadczenie? Jak to osiągniesz? Nie ma możliwości żebyś osiągnęła cel bez wiedzy jak się za to zabrać

Zasada 4: Rozplanuj etapy w czasie. Co zrobisz w tym tygodniu? W tym miesiącu? W tym roku? Określ daty: 24 maja – oddanie teorii pracy, czy 28 sierpnia – rozesłanie dopracowanego CV

Zasada 5: Pomyśl czego potrzebujesz. Czego musisz się dowiedzieć, czego nauczyć by osiągnąć to co chcesz? Może w wymarzonej pracy potrzebny jest określony poziom angielskiego? A może ukończenie kursu znacznie zwiększyło by Twoje szanse podczas rekrutacji? Zastanów się co musisz zrobić, jakie umiejętności dopracować

Zasada 6: Zastanów się kto mógłby Ci pomóc. Może koleżanka pół roku temu dostała pracę w firmie do której masz zamiar aplikować? Zapytaj ją jak wyglądała rozmowa kwalifikacyjna, co było wymagane, co zrobiło pozytywne wrażenie na pracodawcy. Ludzie mają ogromną wiedzę i doświadczenie, porozmawiaj z nimi!

Zasada 7: Stwórz swój plan w oparciu o poszczególne etapy, zdobywanie konkretnej wiedzy, umiejętności, zaświadczeń, czy kontaktu z konkretnymi osobami. Niech plan będzie dla Ciebie przejrzysty. Podkreśl wyraźnie daty. I….działaj!

Podzielę się teraz z Tobą moją nową metodą, którą opracowałam sobie pod koniec zeszłego roku. Metoda jest bardzo prosta, czytelna i wymaga małego nakładu pracy 🙂 Weź czystą kartkę A4, złóż ją na pół i na każdej stronie (w pozycji poziomej) zrób tabelę składającą się z 6 kolumn i podpisz je nazwami 6 kolejnych miesięcy. Następnie sugerując się swoim wcześniej stworzonym planem przyporządkuj danym miesiącom konkretne cele. Oznacz je datami.

Pamiętaj!

Cel musi być szczegółowy (im jaśniej określisz co chcesz zrobić tym lepiej), mierzalny (co to oznacza, że chcesz zdać dobrze maturę, mieć lepszą średnią lub trochę więcej zarabiać?), być ambitny ale realistyczny (mimo najszczerszych chęci raczej pod koniec stycznia nie będziesz robić sobie szkoły przetrwania w Himalajach) i terminowy (za dwa lata masz założyć firmę? Super, nie zaczniesz jednak działać w tym kierunku dziś, ani za miesiąc, bo masz na to bliżej nieokreślone 2 lata).

Szczerze Ci radzę być przy określaniu swoich celów nie wciągała w to innych osób. O chodzi? Człowiek lubi robić coś w grupie, a przynajmniej w parze. Miałaś kiedyś taką sytuację, że bardzo chciałaś iść na kółko zainteresowań w Twojej szkole, albo na dany kierunek studiów, ale „potrzebowałaś” osoby, która zrobi to z Tobą? Wtedy pewnie czułabyś się pewniej, a w razie jakiegoś niepowodzenia nie zostałabyś z tym sama. Szczerze? To głupie myślenie. A co jeśli opracujesz z kimś cały plan, określisz terminy i wszystko co potrzebne, a ta osoba zawali? Zrezygnujesz? Cel ma być dla Ciebie, nie szukaj na siłę nikogo, kto razem z Tobą będzie chciał to osiągnąć.

Ponadto bądź otwarta na wszelkie pomysły, inspiracje pochodzące z zewnątrz. Zrób sobie burze mózgów. Nie oceniaj wymyślonych rzeczy, zapisz je. Później zastanowisz się, czy będą dla Ciebie przydatne. Czasami nam się wydaje, że żeby osiągnąć określony cel musimy działać według jakiegoś znanego nam schematu. Życie nie jest schematowe. Zastanów się co by było, gdyby wszyscy szli jedną ścieżką. No cóż, pewnie dalej siedzielibyśmy w jaskiniach, a Twój facet właśnie upolowałby na obiad okazałego mamuta 🙂 Obudź swoją kreatywność, myśl, kombinuj.

Bądź gotowa na ryzyko. Często strach przed podjęciem ryzyka skutecznie paraliżuje nasze działanie. Często też jest główną przyczyną nieosiągania postawionych sobie celów. Ryzyko jest nieodłączną częścią życia. Ale tego prawdziwego, nie tego z laptopem na kolanach, paczką chipsów obok i otwartym od dwóch godzin Facebookiem.

Jeszcze jedno, daj sobie przyzwolenie na błędy. Zwłaszcza gdy robisz coś pierwszy raz mogą okazać się nieuniknione. Nawet jeśli będziesz mieć dokładny plan to wcale nie oznacza, że wszystko pójdzie gładko. Czasem wystąpią problemy, niekiedy będą zupełnie nie z Twojej winy. Ważne żeby wtedy nie odrzucać swojego celu, nie spisywać wszystkiego na straty. Hej, jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy! Jest tylko jedna ważna zasada: wyciągaj z nich lekcje. Coś poszło nie tak? Zawiodło? Twoje oczekiwania były dużo większe? No cóż, stało się. Przeanalizuj i dowiedz się dlaczego nie wszystko poszło po Twojej myśli. Może zabrakło wiedzy, a może Twoje umiejętności nie są tak dobre jak się spodziewałaś? Przejrzyj Internet, odpowiednie książki, doczytaj na tematycznym forum, poznaj wypowiedzi ludzi, którzy dążyli do tego co Ty obecnie. Za małe umiejętności? Ćwicz, zapisz się na kurs, obejrzyj tuto riale, poproś kogoś o pomoc. Możliwości jest wiele, od Ciebie zależy, czy jeszcze raz podejmiesz się działania, czy spoczniesz na laurach. Z reguły ambitne cele mają to do siebie, że nie przychodzą łatwo. Trzeba na nie zapracować, trzeba prób i determinacji.

Ale czy to naprawdę, aż tak wielka przeszkoda?


Już 15 stycznia (wtorek) o 20:00 poprowadzę bezpłatny webinar podczas którego pokażę Ci, jak wyznaczać konkretne cele do realizacji i jak utrzymać motywację do działania na dłużej niż do końca stycznia, a także zdradzę Ci techniki, które od kilku lat pomagają mi sprawnie realizować moje cele i postanowienia. Zapisz w kalendarzu datę 15 stycznia i zarezerwuj swoje miejsce na webinarze klikając TUTAJ.