Rozmowa kwalifikacyjna to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w naszym życiu. Aby zainteresować sobą potencjalnego pracodawcę musimy odpowiednio przygotować się do procesu rekrutacyjnego. Nie wystarczy odpowiednie doświadczenie i tytuł magistra. O przyjęciu do pracy w dużej mierze decyduje pierwsze wrażenie i nasza autoprezentacja. Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse? Dziś powiem Wam o tym, jak odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Podczas spotkania rekrutacyjnego pracodawca będzie oceniał dwie rzeczy: naszą osobę oraz to co mamy w dokumencie aplikacyjnym. Aby przygotować się naprawdę sumiennie polecam zacząć od wpisu, w którym przedstawiłam wskazówki na temat tego, jak napisać przykuwające uwagę CV. Jeśli ten etap mamy już za sobą, a nasz dokument nie tylko wygląda zachęcająco, ale i przyciąga odpowiednią treścią, możemy skupić się na przygotowaniu do samej rozmowy. Nie jest to trudne, o ile będziemy pamiętać o kilku ważnych punktach. Wskazówki, które przedstawie Wam poniżej przydadzą się niezależnie od branży i z pewnością zwiększą Wasze szanse podczas rekrutacji. Specjalnie zaczęłam od rzeczy banalnych, ale wiem, że nie każdy zdaje sobie z nich sprawę. Pamiętajcie, pracodawca ocenia Was od momentu wejścia do jego biura!

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Zadbaj o odpowiedni ubiór

Jestem pewna, że większości z Was nie trzeba o tym mówić, ale warto zacząć od podstaw. Tu tak naprawdę wiele zależy od tego, gdzie wybieramy się na rozmowę. Jeśli chcemy aplikować na stanowisko w banku, sądzie lub innej tego typu instytucji, to powinnyśmy sięgnąć po wersje bardziej elegancją. Przyda się wtedy ołówkowa spódnica i żakiet. Jeśli natomiast staramy się o prace w miejscu, gdzie nie obowiązuje jakiś specjalny dress code wystarczy ładna koszula, ciemne spodnie i dopasowane do stroju buty. Absolutnie nie idziemy na rozmowę w T-shitcie, wytartych jeansach, czy adidasach! Ogromne dekolty też lepiej zostawić na inne okazje.

2. Postaw na otwartość i pewność siebie

Co oprócz ubioru rzuca się w oczy zaraz po wejściu do pokoju? Nasza postawa, mimika i zachowanie. Jeśli przekroczymy próg z postawą przestraszonej myszki to raczej nic dobrego z tego nie będzie. Od początku należy pamiętać o uśmiechu, wyprostowanej sylwetce, przyjaznym tonie i pewności siebie. Jeśli będziemy wyglądać na osoby skazane na porażkę, to tak z pewnością zakończy się nasza rozmowa.

3. Zdobądź wiedzę o firmie do której aplikujesz

Przypomnij sobie jeszcze raz szczegóły ogłoszenia, w odpowiedzi na które pojawiłaś się na rozmowie. Zadaj sobie trud i dowiedz się czegoś o firmie. Zdobądź wiedzę na temat tego, czym się zajmuje, z kim współpracuje, jaką pozycję ma na ryku. Właściciele głównie tych znanych placówek lubią pytać o takie rzeczy. Wtedy dużym minusem jest brak tej podstawowej wiedzy.

4. Przedstaw korzyści płynące z zatrudnienia Cię w firmie

Osobiście nigdy nie spotkałam się z takim pytaniem, ale wiem, że wielokrotnie pojawia się na rozmowach kwalifikacyjnych. Czy wiesz jakie korzyści możesz dać firmie i co wniesiesz do zespołu? To mogą być różne rzeczy: zaangażowanie w realizowane projekty, duża wiedza i zdobyte w poprzednim miejscu pracy doświadczenie, umiejętność zarządzania zespołem. Sporo zależy od branży. Przygotuj się też na pytanie, czego oczekujesz od zatrudnienia w firmie. Powody podjęcia pracy także mogą być różne.

5. Przygotuj swoje portfolio

Czasem nie wystarczy to, co zawarłaś w CV. Dotyczy to niewielu branż, ale jeśli jesteś architektem wnętrz, makijażystką, czy grafikiem to ogromnym plusem będzie zaprezentowanie swoich prac podczas rozmowy. W tych przypadkach pracodawca musi wiedzieć, że znasz się na rzeczy i potrafisz wykonać wszystko na czym mu zależy. Jeśli więc Twoja praca ma polegać na tworzeniu, to koniecznie przedstaw swój dotychczasowy dorobek.

6. Przygotuj się na pytanie o zarobki

Pytanie, którego zdecydowana większość z nas próbuje uniknąć jak ognia – Ile chciałaby Pani zarabiać? Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie tej odpowiedzi wcześniej. Jeśli pracowałaś już w podobnej branży to sprawę masz ułatwioną i możesz podać zbliżoną stawkę. Jeśli dopiero startujesz w danym zawodzie, to warto przeszukać Internet i dowiedzieć się jak przedstawiają się zarobki w Twoim mieście. Najlepiej jeśli udałoby Ci się poznać osobę, która pracuje już w danej firmie i podpytać ją jak wyglądają płace.

7. Zastanów się jakie dodatkowe pytania chciałabyś zadać

Najlepiej już w domu opracować sobie listę rzeczy, o które koniecznie musisz zapytać. Jeśli nie wiesz jaki zakres obowiązków obowiązuje na stanowisku na jakie aplikujesz, nie znasz swoich praw, możliwości związanych z urlopem i innych istotnych dla Ciebie rzeczy, to koniecznie zapytaj o nie przed końcem rozmowy.

8. Skup się na prawdziwych informacjach

Na koniec najważniejsze – nie mów czegoś, tylko dlatego, że pracodawca chce to usłyszeć. Jeśli nie masz konkretnych kwalifikacji, doświadczenia, czy wiedzy – nie kłam! Wszelkie nieprawdziwe informacje i tak szybko wyjdą na jaw, a Ty jako pracownik możesz być wtedy skreślona. Nie ma sensu koloryzować rzeczywistości, podejdź do rozmowy uczciwie.

Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Istnieją takie pytania, które podczas rekrutacji zdarzają się bardzo często, niezależnie od branży. Warto już wcześniej przemyśleć sobie konkretne odpowiedzi. Poniżej przedstawiam te, które nie są związane z powyższymi punktami, a praktycznie zawsze można je usłyszeć:

  • Co może Pani powiedzieć o sobie?
  • Jakie były powody zmiany dotychczasowej pracy?
  • Dlaczego chce Pani pracować w naszej firmie?
  • Proszę wymienić swoje trzy największe zalety
  • Proszę wymienić swoje trzy największe wady
  • Co uważa Pani za swój największy zawodowy sukces?
  • Woli Pani pracować samodzielnie, czy w grupie?
  • Proszę w kilku zdaniach zaprezentować swoją kandydaturę

Mam nadzieję, że moje rady pomogą Wam w sprawnej rekrutacji. Czy jest coś, co dodałybyście do tej listy? Jeśli ostatnio byłyście na rozmowie i trafiły Wam się jakieś nietypowe pytania to koniecznie napiszcie o nich w komentarzach!