Pewność siebie jest jednym z najpopularniejszych zagadnień poruszanych we wszelkiego rodzaju poradnikach. Jedni twierdzą, że jest to cecha z którą trzeba się urodzić. Drudzy, ci bardziej łaskawi, przekonują, że dzięki odpowiednim ćwiczeniom można u każdego z nas wypracować odpowiednie efekty. Jak to jest według Was? Ja jestem przekonana, że wszystko można zmienić! Dzisiaj korzystając z własnych doświadczeń postanowiłam podpowiedzieć Wam, jak zwiększyć swoją pewność siebie. Tak prawdziwie. Raz i na zawsze.

Po tym jak opublikowałam post, w którym napisałam, że kobiety są na nieco straconej pozycji, bo ze względu na swoje przekonania mają mniejszą szansę na osiągnięcie sukcesu niż mężczyźni kilka z Was poprosiło żebym napisała artykuł z radami dotyczącymi poprawy swojej pewności siebie. Zgodnie uznałyśmy, że z różnych powodów w większości cierpimy na zaniżone poczucie własnej wartości, a dodatkowo często towarzyszy nam strach przed działaniem, które mogłoby poprawić naszą sytuację. Mimo wszystko w zdecydowanej większości (na szczęście!) zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy skazane na taki stan rzeczy. Zanim zacznę się wymądrzać muszę wspomnieć, że nie jestem osobą, której pewność siebie jest na powalającym poziomie. Zdarza się, ze walczę sama ze sobą, przełamując lęk i nieśmiałość. Niemniej jednak moja pewność siebie w ostatnich latach znacząco się poprawiła i dlatego właśnie chciałam podzielić się z Wami wskazówkami, które u mnie zdecydowanie się sprawdziły.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to taki stan, w którym mimo świadomości swoich niedoskonałości czujemy się dobrze we własnej skórze. Jest to pełna akceptacja własnych wad, niepowodzeń i błędów. Pewność siebie nie ma nic wspólnego z arogancją, wywyższaniem się, patrzeniem na innych z góry. Chodzi tu wyłącznie o traktowanie siebie jako wartościowego człowieka i działanie mimo wątpliwości, czy strachu.

Kluczowym warunkiem w budowaniu pewności siebie jest pełna akceptacja wszystkich swoich wad i niedoskonałości. Często ludzie błędnie twierdzą, że osoby pewne siebie nie mają żadnych kompleksów, a wszystko czego się dotkną wychodzi perfekcyjnie. Nie prawda! Nie ma chyba osoby (w szczególności kobiety), która uważałaby że jest idealna w każdym calu. Nie ma też osoby która nie popełniałaby błędów. Są to fakty, które musimy potraktować jako normę i im prędzej się z nimi pogodzimy, tym lepiej. Jeśli już zaakceptujemy to, co konieczne do zmiany możemy zacząć budować swoją pewność siebie. Nie zdziwię chyba nikogo jeśli powiem, że najlepiej robić to w działaniu. Żadna książka, blog, czy osoba nie sprawi, że jutro obudzicie się z zupełnie nową, wysoką samooceną. Bierność nie jest w stanie nic zmienić. Musicie włożyć w to sporo wysiłku i jeszcze więcej czasu. Całe szczęście wystarczą naprawdę niewielkie regularne działania, aby krok po kroku budować lepszą wersję własnej osobowości. Wszystkie poniższe rady sprawdziłam na sobie. Wiele razy. Nie chciałabym przekonywać Was do czegoś, czego sama nigdy nie wypróbowałam. Mam nadzieję, że skorzystacie z nich i po pewnym czasie zauważycie pozytywne efekty.

Jak zwiększyć swoją pewność siebie?

1. Podejmuj się zadań których nie umiesz i których się boisz

Sposób, który chyba najbardziej mi pomógł. Pisałam kiedyś o tym, że za czasów licealnych, a nawet na studiach bardzo bałam się wystąpień publicznych. Właściwie nie chodziło tylko o typowe przemówienia, ale o wszelkie zadania w których miałam pokierować grupą, nauczyć ją czegoś, być taką główną postacią, której inni słuchają. Wygłaszanie referatów, recytowanie wierszy, przedstawianie prezentacji – to był dla mnie horror. Nie wiedziałam jak sobie z tym poradzić. Z czasem zaczęłam sama świadomie wystawiać się na takie akcje. A to pomagałam w prowadzeniu warsztatów, a to prowadziłam grupę wsparcia. Do tej pory robię tak z rzeczami, których się boję. Nie myślcie, że jest łatwo. Nie jest. Ale staram się, bo wiem że to naprawdę pomaga. Obecnie przyjęłam propozycję poprowadzenia własnych, autorskich warsztatów. Mam trochę obaw. No ale cóż, zrobię to!

2. Zmieniaj się i pokazuj swoje różne oblicza

Opcja dla ekstremalnie niepewnych siebie. Pewnie część z Was będzie się teraz śmiać, ale pamiętam czasy (podstawówka i gimnazjum), kiedy wstydziłam się przyjść do szkoły w innej fryzurze, czy w popularnych kiedyś butach Emu, bo wydawało mi się, że wszyscy będą na mnie patrzeć… Głupie prawda? Co jakiś czas mimo wielkiej niechęci zmuszałam się do przyjścia na lekcje w innej niż na co dzień wersji. Nie muszę chyba dodawać, że nikt nie zwrócił na to uwagi. Uświadomiło mi to, że nie mogę bać się takich podstawowych rzeczy! Uwierzcie mi, robienie takich niewielkich kroczków naprawdę może zmienić Wasze myślenie.

3. Rób rzeczy, których się wstydzisz

Nie wyobrażasz sobie sytuacji, w której jedziesz autobusem i śpiewasz piosenkę, która właśnie leci w radio? Albo takiej, kiedy stajesz na środku zatłoczonego rynku i krzyczysz „Ale tu pięknie!”? Wstydzisz się podejść do stojącej obok przystanku dziewczyny i powiedzieć, że ma świetną torebkę/szminkę/kolor włosów? Nie masz śmiałości, żeby zagadać do chłopaka, którego często spotykasz na mieście? Tak? To jak najszybciej to zrób! Naprawdę, nikt nie pomyśli o Tobie nic złego, a Ty przekonasz się, że możesz robić rzeczy, o które byś się nie podejrzewała. To zdecydowanie wpłynie na Twoją pewność siebie!

 4. Przestań budować swoją samoocenę w oparciu o opinię innych ludzi

Poziom Twojej pewności siebie zależy od tego, jak sama się postrzegasz. Na pewno nie raz słyszałaś nieprzychylne opinie na swój temat. Chodzi o to, żebyś swoje poczucie własnej wartości budowała tylko i wyłącznie w oparciu o swoje prawdziwe cechy. Nikt nie może Ci wmówić, że jesteś głupia, mało zdolna i do niczego się nie nadajesz. Sama musisz wiedzieć, że jesteś wartościowym człowiekiem. Wiedzieć co umiesz, w czym jesteś dobra i co robisz dla własnego rozwoju. Przypuśćmy, że masz kilka lub kilkanaście kilogramów nadwagi. Często spotykasz się z krytycznymi komentarzami na swój temat. Ludzie twierdzą, że nic z sobą nie robisz, zapuszczasz się i każdy wieczór spędzasz w McDonald’s. Ty jednak każdego dnia robisz solidny trening i jak nikt pilnujesz swojej diety. Kilogramów ubywa, choć dzieje się to powoli. Wniosek? Tylko Ty wiesz o swoich staraniach, o tym jak bardzo dbasz o to, by Twoje życie stało się lepsze. Ludzie w większości nie mają o tym pojęcia, więc nie mają prawa Cię oceniać!

5. Weź odpowiedzialność za własne życie

Jedną z podstaw pewności siebie jest świadomość tego, że to Ty decydujesz o tym, jak wygląda Twoje życie i możesz je dowolnie kreować. Jeśli coś Cię irytuje – zmieniaj to! Udowodnij sobie samej, że potrafisz zawalczyć o to, by Twoja rzeczywistość każdego dnia stawała się lepsza. Dzięki temu zobaczysz na jak wiele rzeczy masz wpływ. Nie zdawaj się na przypadek. Nie mów „Taki już mój los”. To od Ciebie zależy Twoje samopoczucie i Twoja przyszłość! Jeśli coś Ci nie pasuje, zmień to!

To chyba już wszystkie rady. Musicie pamiętać, że nie wystarczy, gdy raz podejmiecie się konkretnego zadania. Budowanie pewności siebie to proces, który niekiedy trwa latami. Moim zdaniem nie ma się jednak co zniechęcać. Czas i tak upłynie 🙂 Znam osoby, które znacznie zwiększyły swoją pewność siebie. Sama ciągle to robię. Wiem, że jest to możliwe i chciałabym przekonać Was, że warto spróbować. Nawet jeśli boicie się teraz pewnych rzeczy uwierzcie, kiedyś będziecie się z tego śmiać!

Zapomniałam o czymś? Macie jakieś inne rady dotyczące budowania pewności siebie? Podzielcie się nimi w komentarzu!

***

Na koniec mam dla Was niespodziankę związaną z podsumowaniem współpracy z wydawnictwem Onepress. Razem z przesympatyczną Panią Martą przygotowałam dla Was kupon rabatowy -20% na tytuły, które recenzowałam na swoim blogu. Aby skorzystać z promocji wystarczy wejść na stronę onepress.pl i złożyć zamówienie wpisując POSUKCES w wyznaczonym polu. Zniżka jest ważna od dziś  do 12 maja. Jeśli chcecie przypomnieć sobie, jakie książki recenzowałam zajrzyjcie tutaj. Wiem, że wzbudziły one spore zainteresowanie. Jeśli myślałyście o dokonaniu zakupu, to teraz jest najlepszy moment 🙂 Pamiętajcie, że kupon nie łączy się z innymi promocjami. Więcej o zasadach korzystania z tego typu zniżek, przeczytacie pod tym linkiem.