Dzisiaj zapraszam Was do lektury prawdopodobnie ostatniego już wpisu z serii networkingowej. Prawdopodobnie, bo po głowie chodzi mi jeszcze artykuł o tym, w jaki sposób samodzielnie zorganizować takie spotkanie. Z tym tematem jednak jeszcze trochę się wstrzymam. Póki co, przedstawiam Wam część, która chyba interesuje Was najbardziej. Często pytacie mnie o to, gdzie organizowane są wydarzenia networkingowe oraz jakie sama wybieram najczęściej i które z nich mogę polecić. W artykule przedstawiam Wam sporą rozpiskę, która na pewno pomoże Wam w wyborze czegoś ciekawego. Pojawi się tu także kilka ważnych linków i wskazówek dotyczących tego, gdzie szukać informacji o tego typu spotkaniach. Jeśli jesteście zainteresowane tym tematem, czytajcie dalej – mam dla Was garść naprawdę pożytecznej wiedzy.

Na spotkaniach typowo networkingowych zaczęłam bywać dopiero w tym roku, jednak już od stycznia 2014 regularnie brałam udział w różnego rodzaju wydarzeniach, gdzie wymiana kontaktów i nawiązywanie relacji były jednym z głównych części programu. Skąd wziął się pomysł na taką formę spędzenia czasu i poznania nowych ludzi? Przyznam szczerze, że zaczęłam dość przypadkowo. Jeździłam na różnego rodzaju szkolenia i nie miałam nawet pojęcia, że będziemy tam networkować 🙂 Pamiętam, jak w kwietniu zeszłego roku wybrałam się do Warszawy na seminarium Pełna Moc Możliwości, bo bardzo chciałam posłuchać prelekcji Jacka Walkiewicza (którego niezmiennie uwielbiam). O tym wydarzeniu pisałam z resztą w jednym z moich starych wpisów. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy przed całym wydarzeniem, a także w czasie przerw usilnie namawiano nas – uczestników – by poznawać się i nawiązywać relacje. Kompletnie nie byłam na to przygotowana i przez większość tej całej akcji kompletnie nie wiedziałam, jak mam zagadać do tych wszystkich obcych osób. To było straszne 🙂 Ta sytuacja dała mi jednak do myślenia i stwierdziłam, że nigdy więcej nie chcę czuć się tak dziwnie, kiedy będę musiała porozmawiać z grupą nieznajomych. To przecież było głupie!

Powoli zaczęłam uczestniczyć w innych tego typu spotkaniach. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że byłam na około 10, a niemal każde z nich miało zupełnie inną specyfikę. Jedną z form, które ostatnimi czasy bardzo przypadły mi do gustu są spotkania networkingowe dla kobiet zainteresowanych własnym rozwojem. Inicjatyw tego typu jest dość sporo i myślę, że warto chociaż raz wziąć w nich udział. Zresztą zaraz do tego przejdę. Poniżej wypisałam bowiem rodzaje spotkań oraz konkretne inicjatywy, które najbardziej Wam polecam. Na końcu znajdziecie także kilka wskazówek na temat tego, gdzie szukać informacji o takich spotkaniach. Koniecznie zapiszcie sobie odpowiednie strony!

Rodzaje spotkań networkingowych

Spotkania dla kobiet

Tak jak wspomniałam powyżej jest to ostatnio moja ulubiona forma. Głównie wybieram te przeznaczone dla kobiet zainteresowanych rozwojem osobistym i budowaniem własnego biznesu. Tego typu spotkania odbywają się zwykle w bardzo luźnej atmosferze przy kawie i dobrym ciastku, a oprócz spraw typowo związanych z tematem przewodnim, często poruszane są kwestie bardzo codzienne. Po prostu najzwyczajniej w świecie można się oddać babskim ploteczkom 🙂 Na tego typu eventach można spotkać naprawdę niesamowite kobiety, a każda z nich ma ambicje, by robić coś ciekawego ze swoim życiem.

Spotkania uczestników grup facebookowych

Sama do tego typu grup należę dopiero od kilku miesięcy, jednak gorąco Wam je polecam. Niezależnie od tematyki jaka Was interesuje gwarantuję, że każda z Was znajdzie coś dla siebie. Tych facebookowych zrzeszeń jest teraz mnóstwo – biznesowe, językowe, dotyczące blogowania, zdrowego stylu życia, fotografii, macierzyństwa, podróży… i uff są ich jeszcze całe setki. Wiele z tych grup integruje naprawdę zżytą i świetnie dogadującą się społeczność, więc uczestnicy często organizują spotkania offline. W końcu o wiele przyjemniej rozmawia się przy kawie, niż stuka w klawiaturę! Z takiego właśnie założenia wyszły np. dziewczyny z mojej grupy dla kobiet zainteresowanych własnym biznesem, które 3 września spotkały się na Kawie na szpilkach, która odbyła się w Warszawie. Niedługo planujemy spotkania w innych miastach, także polecam nas śledzić!

Spotkania blogowe

Rodzaj networkingu, o którym słyszała chyba każda z Was, a pewnie zdecydowana większość nawet w nim uczestniczyła. Jest to świetna okazja żeby poznać osoby, które do tej pory znałyście tylko z kolorowych zdjęć umieszczonych na ich blogach. Chyba nie ma nic lepszego, niż możliwość porozmawiania w realu z kimś kogo bardzo się cieni i chętnie podczytuje. Ja dzięki tego typu spotkaniom poznałam wiele blogujących osób. Oczywiście takie wydarzenia w większości przypadków obejmują także różne wystąpienia, prelekcje, a nawet warsztaty, ale networking jest zawsze obowiązkową i chyba najbardziej lubianą przez uczestników częścią programu.

Warsztaty

Doskonały sposób na to, aby nie tylko zdobyć praktyczną wiedzę, ale i poznać wiele ciekawych osób. Warsztaty mogą być różne i z pewnością znajdziecie takie, które będą nawiązywać do tematyki jaką lubicie. Ja szczerze polecałabym warsztaty, gdzie mocno stawia się na pracę grupową i budowanie więzi między uczestnikami. Jeśli wybierzecie spotkanie, w którym prowadzący zaangażuje Was we wspólne działanie z innymi osobami (robienie naturalnych kosmetyków, tworzenie map myśli, realizowanie rozmaitych zadań) to obiecuję Wam, że wyjdziecie naprawdę zadowolone. Na większości takich warsztatów jest przewidziany czas na to, by uczestnicy mogli spokojnie porozmawiać, tak więc będziecie mogły lepiej poznać swoją grupę, a nawet rozdać wizytówki.

Szkolenia

Tutaj networking nie zawsze się odbywa, ale chyba coraz częściej trenerzy dają taką możliwość. Plusem nawiązywania kontaktów podczas szkoleń jest to, że znajdujemy się gronie osób zainteresowanych konkretną tematyką. Jeśli jest ona spójna z naszym biznesem, to bez problemu znajdziemy tam osoby chętne do nawiązania współpracy, a także skorzystania z proponowanych przez nas usług.

Konferencje i seminaria

Jeśli wybieramy się na jakąś konferencje, bądź seminarium, to najczęściej dlatego, że prelegentem ma być osoba, którą lubimy i cenimy. Jest to świetna okazja, żeby porozmawiać z tą osobą i nawiązać z nią chociażby bardzo podstawowy kontakt. Wiem, że nie zawsze jest to takie proste, szczególnie jeśli jest to jakiś znany mówca, ale naprawdę warto przebrnąć przez tłum i zamienić z naszym ulubieńcem chociaż trzy słowa. Warto też porozmawiać z innymi uczestnikami, którzy tak jak my przybyli na to spotkanie, z powodu tej konkretnej osoby. To zawsze pomaga przełamać pierwsze lody i nawiązać relację!

Konkretne spotkania networkingowe, które polecam

Kreatorki – spotkania Kreatorek totalnie mnie oczarowały! Kreatorki jest to grupa stworzona przez Kasię Żbikowską. Należą do niej kobiety, które chcą kreować swoje życie. Uczestniczki spotykają się w różnych miastach w Polsce. Grupa szczególnie prężnie działa w Warszawie.

Latające Kręgi – jest to inicjatywa stworzona przez Agatę Dutkowską, założycielkę Latającej Szkoły. Podlinkowuję Wam grupę śląską, do której sama należę, ale dla każdego większego miasta utworzona jest osobna podstrona, więc po prostu musicie sobie wpisać Latające Kręgi w facebookową wyszukiwarkę. Nie wiem, jak to jest w innych przypadkach, ale w Katowicach spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Na każde z nich zaproszony jest gość – kobieta, która opowiada o własnym biznesie. Są to autentyczne historie, które ujawniają różne trudności, z którymi panie spotkały się podczas rozwoju swojej firmy.

Kawa na szpilkach – nie mogłam tu pominąć inicjatywy mojej grupy, tym bardziej, że tak jak wspominałam od września ruszamy ze spotkaniami. Ich idea jest taka, aby każda z uczestniczek miała szansę podzielić się z resztą planami na rozwój swojej działalności. Chodzi o to, by uzyskać porady dotyczące sugerowanych sposobów wprowadzenia konkretnych zmian i ulepszeń. Chciałabym żeby dziewczyny wychodziły ze spotkania posiadając wiedzę i szczegółowy zarys działania. Plan jest taki żeby zebrać grupę organizatorek odpowiedzialnych za spotkania w poszczególnych miastach. Co z tego wyjdzie, zobaczymy 🙂

Tyskie Szpilki w Biznesie – sama nie uczestniczyłam nigdy w tych spotkaniach, ale znam wiele osób, które chodzą tam regularnie i bardzo sobie chwalą. Tyskie Szpilki kierowane są do pań z Tych i okolic.  Z tego co wiem za każdym razem na spotkaniu pojawia się naprawdę ogromna liczba uczestniczek. Oprócz standardowego networkingu Szpilki zawsze oferują jakieś dodatkowe atrakcje np. warsztaty, prezentacje produktów różnych firm, możliwość wykonania makijażu przez profesjonalną makijażystkę itp. Jak poinformowała mnie jedna z czytelniczek,  spotkania odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Jeśli jesteście ze śląska to gorąco polecam!

Skrzydła Sukcesu – inicjatywa, której autorką jest Dorota Mastalska. Skrzydła Sukcesu to spotkania przedsiębiorców i networking przez duże N. Zespół Doroty bardzo dba o to, by każdy z uczestników nawiązał korzystne dla niego relacje. Spotkania odbywają się w różnych miastach w Polsce, głównie w Krakowie. Na każdej konferencji jest obecny gość specjalny, który umila uczestnikom czas przygotowaną prelekcją.

Blogowe Love – debiut Asi i Pauliny, na którym miałam przyjemność przeprowadzić warsztaty (pisałam o nich tutaj). Dziewczyny stworzyły naprawdę świetną inicjatywę dla blogujących mam. Oprócz rozmów organizatorki przygotowały naprawdę wiele atrakcji. Pierwsze spotkanie odbyło się w Poznaniu. Z tego co dowiedziałam się kilka dni temu jedna z dziewczyn, Asia wraz z inną blkogerką Izą, mają w planach organizację kolejnego spotkania. Tym razem będzie ono nosiło nazwę Mamy blog-OFF-ują i odbędzie się 12 grudnia w Łodzi. W programie między innymi znajdą się warsztaty organizowane przez brafitterkę i dietetyczkę. Wczoraj ruszył fanpage spotkania, także chętnych zachęcam do obserwowania poczynań dziewczyn!

See Bloggers – to spotkanie dla blogerów można by podsumować w kilku prostych słowach – mnóstwo ludzi i jeszcze więcej możliwości do networkingu. Organizatorzy See Bloggers bardzo mocno stawiają na nawiązywanie relacji między uczestnikami. Oprócz rozmów przewidziane jest jeszcze wiele innych rozrywek: warsztaty, przemówienia, gry, czy smakowanie pyszności udostępniane dzięki działalności sponsorów. Spotkania organizowane są dwa razy w roku w Trójmieście, trwają dwa pełne dni i na pewno nie opuścicie ich przynajmniej bez kilkunastu wizytówek w ręce!

bloSilesia – moje pierwsze spotkanie blogowe na jakim miałam okazję być. Tutaj możliwości do networkingu także jest wiele (tym bardziej jeśli ktoś wybiera się potem na after party). Polecam, bo można spotkać naprawdę wielu blogerów, z różnych zakątków Polski. BloSilesia jest śląską inicjatywą i odbywa się w Katowicach.

*Linki do omawianych spotkań są zamieszczone w ich nazwach. Po kliknięciu zostaniecie przeniesione do odpowiednich stron.

Gdzie szukać informacji o spotkaniach networkingowych?

Przede wszystkim polecam zapisać się do grup facebookowych, które Wam poleciłam (lub też innych, w zależności od zainteresowań). Tam zawsze pojawiają się informacje o planowanych spotkaniach. Każda z pozostałych inicjatyw ma własny fanpage i to tam znajdziecie najnowsze newsy. Poza tym w przypadku cyklicznych wydarzeń, często pod koniec imprezy podawana jest data kolejnego spotkania. Innym fajnym miejscem, gdzie możecie szukać informacji na temat rozmaitych wydarzeń networkingowych (i nie tylko) jest portal Mam spotkanie. Jest to o tyle fajne miejsce, że można tam także ogłosić własny event. Poza tym polecam nadstawiać uszu i wyłapywać informacje na temat tego, gdzie wybierają się blogerzy, przedstawiciele różnych firm, czy po prostu nasi znajomi. Wiem, że dużo ciekawych imprez networkingowych organizowanych jest w Poznaniu i w Warszawie. Poza tym założę się, że jeśli wybierzecie się na jedno spotkanie, to poznacie tam osoby, które chętnie uczestniczą także w innych tego typu wydarzeniach, więc bez problemu dowiecie się o kolejnych możliwych opcjach.

Ja jeszcze raz bardzo Wam polecam uczestnictwo we wszelkiego rodzaju spotkaniach networkingowych. Mam nadzieję, że mój dzisiejszy artykuł zachęcił Was do tego, by wybrać się chociaż na jedno z wydarzeń, które znalazły się w moich propozycjach. Poniżej zostawiam Wam linki do pozostałych wpisów z tej serii.

1. Dlaczego networking jest świetnym sposobem na rozwój kariery?

2. Zasady skutecznego networkingu

Czy znacie wymienione przeze mnie spotkania? W jakich innych imprezach networkingowych chętnie uczestniczycie? Napiszcie w komentarzach, niech pozostałe dziewczyny się o nich dowiedzą! Ja także chętnie skorzystam z Waszych poleceń i podpowiedzi 🙂 No i oczywiście dajcie znać, czy interesuje Was wpis o tym, jak zorganizować własne spotkanie!

***

Ważne info! Cena mojego e-booka Kobiecy biznes. Jak założyć i rozwinąć własną działalność? została stale zmieniona na 19,90! Niezmiennie można go nabyć tutaj.