Nie od dziś na blogu zachwycam się networkingiem i stwierdziłam w końcu, że należy Wam się wyjaśnienie skąd ta moja fascynacja 🙂 Przyznam, że fanką takiego sposobu nawiązywania relacji jestem od niedawna. Wcześniej jakoś  nie ciągnęło mnie do tego typu spotkań. Do czasu. Teraz regularnie networkuje i żałuję, że tak późno się na to zdecydowałam! W dzisiejszym wpisie postanowiłam opowiedzieć Wam o tym, w jaki sposób networking genialnie wpływa na rozwój (każdej) kariery. Jeśli do tej pory nie byłyście przekonane do tego sposobu, to jestem pewna, że po przeczytaniu artykułu do końca zmienicie zdanie i szybko nadrobicie zaległości!

Posiadanie sieci kontaktów jest bardzo istotne. Dobrze jest wiedzieć, że wśród swoich znajomych mamy osoby, które będą mogły nas komuś polecić, wprowadzić nas w interesujące środowisko, zarekomendować nasze usługi. Jest to ważne tym bardziej, że dzisiejsza sytuacja gospodarcza do najlepszych nie należy. Tak to już jest, że jeden nawiązany kontakt prowadzi do kolejnego, a im więcej ich nawiążesz, tym większe będą Twoje możliwości (także te na rynku pracy). Mówienie o sobie i swoim biznesie do najłatwiejszych nie należy, przynajmniej na początku. Nie jesteśmy przyzwyczajone do tego, że musimy zagadać obcą osobę i opowiedzieć jej o tym czym zajmujemy się na co dzień, w czym jesteśmy dobre i co możemy jej zaoferować. Można by pomyśleć, że takie rozmowy są zupełnie nienaturalnie i nie może z nich wyniknąć nic dobrego. Nic bardziej mylnego.

Networking często wiąże się z przekraczaniem własnych barier i jest to jedna z jego największych zalet. Na niektórych spotkaniach (z reguły tych niewielkich) panuje zasada, że każdy z uczestników ma minutę na to, by opowiedzieć o sobie i swojej działalności. Jest to minuta dzięki której można zainteresować swoimi usługami nawet kilkanaście osób. O tym jak dobrze zaprezentować się na takim spotkaniu i jak wzbudzić zainteresowanie własnym biznesem planuje oddzielny wpis. Teraz chciałabym się jednak skupić na podstawach i przekonać Was, że warto poświęcić przynajmniej jedno popołudnie w miesiącu na nawiązywanie nowych, wartościowych relacji.

Dlaczego networking jest skutecznym sposobem na rozwój kariery?

1. Zaznaczasz swoją obecność na rynku

Dzięki spotkaniom szersze grono osób ma możliwość zapoznania się z Twoimi usługami. Przestajesz być anonimowa, ludzie zaczynają Cię kojarzyć. Relacje które zawrzesz podczas networkingu mogą być pretekstem do nawiązania kolejnych znajomości. Wśród tylu uczestników masz szansę poznać osoby z Twojej branży i nawiązać z nimi współpracę.

2. Oszczędzasz swój czas i pieniądze

Nie musisz wydawać kroci na reklamy. Podczas spotkań nowo poznane osoby nie tylko będą miały okazję dowiedzieć się czym zajmuje się Twoja firma, ale także poznać człowieka, który za tym wszystkim stoi – Ciebie. A to znacznie wpłynie na wzrost zaufania ludzi, którzy potencjalnie zainteresują się Twoją marką.

3. Masz większą szansę dostać wymarzoną pracę

Według badań około 80% rekrutacji to rekrutacje ukryte. Odbywają się bez ogłoszeń i oficjalnego naboru. Ktoś zna kogoś, ktoś kogoś poleci i tak to się kręci. Dzięki spotkaniom networkingowym i zainteresowaniu potencjalnego pracodawcy swoją osobą możesz dostać ciekawą propozycję stałej pracy lub dobrze płatne zlecenie. W dodatku wszystko odbywa się na równych partnerskich układach, gdzie nikt nie jest lepszy i nikt nie spogląda na nikogo z góry. Twoja swoboda podczas takiej pogadanki jest dużo większa, nie czujesz się jak na rozmowie o pracę. Wszystko odbywa się dość spontanicznie, a efekty mogą być zdumiewające.

4.  Poszerzasz sieć cennych kontaktów

Dzięki networkingowi masz szansę poznać osoby z różnych branż. To może okazać się niezwykle przydatne w momencie, kiedy zechcesz bardziej rozwinąć swoją firmę lub zdecydujesz się na zmianę swojej dotychczasowej pracy. Znajomość ludzi o różnych kwalifikacjach to w dzisiejszych czasach prawdziwy skarb i warto o to zadbać już na samym początku swojej kariery

Chciałam dodać, że networking jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla osób prowadzących własną firmę, freelancerów, osób pracujących na etacie, jak i dla blogerów, vlogerów i wszystkich osób z pasją. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Nawet jeśli hobbistycznie robisz zabawki dla dzieci, albo dziergasz serwetki to możesz spotkać osoby, które będą zainteresowane kupnem Twoich małych dzieł. Dzięki spotkaniom networkingowym w których uczestniczę znacznie więcej osób dowiedziało się o moim blogu. Teraz czytają mnie nie tylko ze względu na moje teksty, ale i na osobistą sympatie.

Spotkania networkingowe to doskonały sposób na nawiązanie relacji, nie tylko biznesowych. Zwykle zjawiają się tam osoby, które są ambitne i ciągle szukają nowych możliwości do rozwoju. Działają i potrafią wyjść do ludzi. Często jest tak, że wśród swoich znajomych nie mamy osoby, która podzielałaby naszą chęć do samorealizacji Networking da Wam możliwość poznania wielu takich ludzi. I nawet jeśli nie spotkacie tam parterów biznesowych, ani przyjaciół do grobowej deski to na pewno miło spędzicie czas i rozwiniecie umiejętność nawiązywania relacji. A to przyda się w każdej dziedzinie i każdym biznesie:)

Jakie macie doświadczenia z networkingiem? Chodzicie na takie spotkania? Prawdopodobnie stworzę krótką serię na ten temat, więc jeśli macie jakieś pytania lub chcecie żebym poruszyła jakieś konkretne wątki to dajcie znać w komentarzach.