Witam Was w pierwszym wpisie w nowym roku! Mam nadzieję, że zdążyłyście odpocząć po Sylwestrze i nadal z uśmiechem na twarzy oglądacie zdjęcia z imprezy 🙂 Styczeń to taki czas, kiedy najchętniej realizujemy swoje postanowienia. Stwierdziłam więc, że warto zaktualizować kategorię o sukcesie i zmobilizować Was do działania. Mam nadzieję, że po tym wpisie inaczej spojrzycie na swoje dotychczasowe osiągnięcia i zaczniecie intensywnie wykorzystywać ten czas!

Wiele razy pisałam o tym, jak osiągnąć sukces i wytrwale piąć się w górę. Stworzyłam między innymi artykuł Jak osiągnąć sukces w życiu?, a także przedstawiłam 10 bardzo pomocnych zasad, którymi warto się kierować. Nigdy jednak nie zastanawiałam się nad tym, co sprawia, że tracimy wszystko na co pracowałyśmy przez miesiące, a nawet lata. A dzieje się tak chyba dlatego, że traktujemy sukces, jako drogę w jednym kierunku. Co to oznacza? No cóż, często gdy już osiągniemy już upragniony cel, dochodzimy do wniosku, że włożyłyśmy w to tyle pracy, że nikt nie jest nam w stanie tego odebrać. Przestajemy się więc starać, a działania, które do tej pory były naszą normą z dnia na dzień odchodzą w niepamięć. I dotyczy się do naprawdę wielu spraw, zarówno zawodowych, jak i całkiem codziennych – chociażby odchudzania. Nigdy nie bawiłam się w żadne diety, ale nie raz obserwowałam, jak moje koleżanki po miesiącach ćwiczeń i wyrzeczeń dochodziły do upragnionej wagi, po czym zupełnie rezygnowały ze swoich zdrowych nawyków. Zapewne myślały, że skoro dostały to czego tak bardzo pragnęły, to nie muszą już wykazywać żadnego wysiłku. Tak samo wygląda to w każdej innej dziedzinie, realizacja celu tak bardzo nas cieszy, że zaprzestajemy całej pracy, którą włożyłyśmy w jego osiągnięcie.

Chcąc coś osiągnąć podejmujemy się ciężkiej pracy i niejednokrotnie same popychamy się do działań, na które zwyczajnie nie mamy ochoty. Wszystko za co się bierzemy, chcemy robić dobrze, ciągle się rozwijamy, zdobywamy nowe umiejętności i przełamujemy kolejne bariery. Generowanie nowych, dobrych pomysłów przychodzi nam z większą łatwością. Jesteśmy bardziej uważne, chętniej zdobywamy wiedzę, wyciągamy wnioski, jesteśmy odważne, szukamy rozwiązań, zadajemy pytania, a poprzez wnikliwą obserwację otoczenia i słuchanie innych ludzi otrzymujemy konkretne odpowiedzi. W drodze na szczyt koncentrujemy się na działaniach, na tym co możemy jeszcze ulepszyć, na ludziach, którym możemy zaoferować coraz lepszą ofertę. Czerpiemy z tego radość i obserwujemy poprawę wyników naszej pracy. Walcząc o swoje cele robimy to co kochamy i marzymy, by przez całe życie nasza pasja mogła być naszą pracą.

Co się dzieje, gdy już osiągniemy sukces? Nasze podejście zaczyna się zmieniać. Dochodzimy do wniosku, że jesteśmy dobre w tym co robimy, więc nie musimy dalej się rozwijać. Mamy za sobą miesiące intensywnych działań, więc w końcu postanawiamy odpocząć. A pomysły? Rezygnujemy z pobudzania naszej kreatywności, bo stwierdzamy, że same jakoś magicznie powinny pojawiać nam się w głowie. Ważniejsze od ludzi i działań stają się pieniądze i to na nich zaczynamy się koncentrować. Często też zapominamy o tym, że to co robimy miało nie tylko przynosić nam zyski, ale przede wszystkim sprawiać przyjemność. W tym momencie  powoli zaprzepaszczamy wszystko nad czym pracowałyśmy. Nasze stanowisko przestaje być pewne, blog nie przyciąga już tak wielu nowych czytelników, a kilogramy zaczynają się mnożyć. Zaczynamy rozumieć, że sukces nie jest czymś, co dostałyśmy na zawsze. I choć bardzo długo pięłyśmy się w górę, to teraz z ogromną szybkością spadamy w dół. Kolejne osiągnięcia, które pomagały nam w realizacji celu teraz tracą znaczenie. I jeśli w porę się nie opamiętamy to nasz sukces możemy uznać za przeszłość.

Co wtedy? Przede wszystkim warto zrozumieć dlaczego tak się stało. Konieczne jest wyciągnięcie wniosków, zmiana toku myślenia i sposobu działania. Ponowny sukces jest możliwy. Zawsze. Ale jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Co zrobić, żeby nie stracić swojego sukcesu?

Jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać niezależnie od etapu na którym aktualnie się znajdujemy. Poniższe punkty przydadzą Ci się zarówno w zmaganiach nad zadaniami związanymi z życiem codziennym, jak i tych, które mają wpływ na Twoją karierę zawodową.

Dbaj o swoją pasję

Niezależnie od tego czym się zajmujesz i co jest Twoim celem musisz chcieć to robić. To musi być aktywność, która sprawia Ci radość i i w której chcesz się w niej doskonalić. Każdego dnia. Bez wyjątku.

Pracuj

Na każdym etapie musisz wkładać wysiłek w swój sukces. Właściwie można powiedzieć, że coś takiego jak sukces całkowity nie istnieje, bo nigdy nie będziesz w miejscu, w którym nie można by osiągnąć czegoś więcej.

Skup się

To naprawdę ważne abyś maksymalnie skupiła się nad tym co robisz. Nie rozpraszaj się nieistotnymi sprawami. Zadania wpływające na realizację Twoich celów traktuj priorytetowo. Oczywiście wszystko musi być w granicach zdrowego rozsądku, ale sukces nie zrozumie tego, że po raz trzeci z rzędu zamiast niego wybierasz imprezę 🙂 Skup się na tym co ważne!

Pchaj się do przodu

Stawiaj przed sobą zadania, które mogą popychać Cię na przód. Nie bądź bierna. Wyszukuj nowe możliwości i testuj się w nowych okolicznościach. Stawiaj się przed zadaniami, które zawsze były dla Ciebie kłopotliwe. To rozwija!

 Stawiaj na pomysły

Wszystko zaczyna się od pomysłu. Zadbaj o to, by nigdy Ci ich nie brakowało. Rozwijaj swoją kreatywność, pytaj, rozmawiaj, testuj, rób burzę mózgów. Bez nowych pomysłów ciężko o dalszy rozwój.

Ulepszaj

Nie ważne co robisz, zawsze jesteś w stanie coś poprawić. Widząc ciągle nowe pola do zmian i ulepszeń sprawiasz, że nie koncentrujesz się na tym co już osiągnęłaś i nie osiadasz na laurach, tylko szukasz sposobów na to, by działać jeszcze lepiej.

Dbaj o swoich klientów

Punkt istotny jeśli stawiasz na osiągnięcia zawodowe. Pamiętaj o tym żeby zawsze mieć na uwadze dobro Twoich klientów. W dużej mierze to od nich zależy Twój sukces w branży. Zwróć uwagę by obsługa była na wysokim poziomie. Ludzie tego wymagają.

Bądź wytrwała

Kluczowa sprawa. Obojętnie co robisz musisz dążyć do postawionego sobie celu mimo trudności i gorszych dni. Nie pozwalaj sobie na długie lenistwo i zniechęcanie się niepowodzeniami. Bądź wytrwała i konsekwentna.

Sukces nie jest drogą jednokierunkową. Twoje osiągnięcia o niczym nie świadczą. To co obecnie robisz nie jest przypisane Ci na zawsze. Bez odpowiednich starań możesz stracić wszystko. Dbaj o to na co zapracowałaś.

Pewnie zauważyłyście, że w ostatnim czasie pojawia się mnóstwo poradników na temat tego jak osiągnąć sukces. Rad tam zawartych jest mnóstwo, ale większość sprowadza się do ciężkiej pracy i wiary w swoje możliwości. A co jeśli to już wiesz? Może warto zastanowić się nad tym co zrobić, by utrzymać tę dobrą passe? Mam nadzieję, że powyższe punkty Ci w tym pomogą. Jestem pewna, że wśród moich czytelniczek, jest mnóstwo takich, które odniosły już sukces 🙂

Inspiracją do stworzenia tego artykułu stało się jedno z wystąpień dostępnych na TED.

***

Dzisiaj w Waszych skrzynkach mailowych wylądował nowy newsletter. W wysyłanych wiadomościach znajdziecie rady, których nie publikuje na blogu. Ponadto zawsze pisze kilka zdań o tym co u mnie żebyście były na bieżąco 🙂 Jeśli jesteś zainteresowana otrzymywaniem newslettera to wystarczy, że wypełnisz formularz znajdujący się w panelu po prawej stronie i zapiszesz się na listę mailingową 🙂