Każdej z nas zdarzają się dni, kiedy kompletnie nic nam się nie chce. Nie oznacza to jednak, że musimy ten czas spędzić na oglądaniu seriali, czy czytaniu sensacji z Pudelka. Leniwy dzień także może być produktywny! Być może nie zrealizujesz zadań ze swojej listy, ale możesz zrobić inne rzeczy, które dadzą Ci poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Dziś powiem Wam jak produktywnie spędzić czas i  podzielę się z Wami ośmioma sposobami, z których sama korzystam. Dzięki nim żaden mój dzień nie jest zmarnowany.

Jak produktywnie spędzić czas nawet leniwego dnia?

1. Zajmij się drobnymi zadaniami, które odwlekasz od dawna

Czasem na nasze zainteresowanie czekają naprawdę drobne sprawy, na które zawsze brakuje czasu. No wiesz, przyszycie guzika do ulubionej bluzki, zaniesienie kurtki do pralni, zrobienie porządków w kuchennej szufladzie, czy oddanie książek do biblioteki. Zrobienie chociaż dwóch takich małych zadań sprawi, że dzień nie będzie zupełnie bezproduktywny, a i lista spraw zaległych trochę się zmniejszy.

2. Odpisz na maile

Problem zaległych maili to problem wielu z nas. Jeśli prowadzisz własny biznes, to doskonale wiesz o czym mówię. Zawsze brakuje czasu żeby przysiąść do wiadomości, które od kilku dni czekają na odpowiedź. Leniwy dzień warto wykorzystać na uporanie się ze swoją skrzynką. Pewnie nie zajmie to dużo czasu, a satysfakcja będzie ogromna.

3. Przeczytaj wartościową książkę lub obejrzyj webinar

Te czynności wymagają jedynie leżenia w łóżku i przyswajania wiedzy 🙂 Uważam, że dobra książka może czasem dać więcej, niż realizacja kilku zadań z listy. Zwróć uwagę na to, by wybrana lektura była naprawdę wartościowa. Ja zawsze wybieram pozycje, które pomogą mi rozwinąć mój biznes. To samo tyczy się webinarów. Niby odpoczywam, a tak naprawdę robię coś pożytecznego.

4. Spisz pomysły na rozwój Twojego biznesu

Rzecz, którą powinno się robić regularnie, ale zawsze znajdzie się coś ważniejszego. Kiedy naprawdę nie chcę Ci się brać za nic wymagającego dużej aktywności, zastanów się, co mogłabyś zrobić w najbliższym czasie, by pchnąć do przodu swój biznes. Zrób listę zawierającą możliwie jak najwięcej punktów, a kiedy motywacja do działania wróci, zabierz się za ich realizację.

5. Zrób porządek na biurku

Prosta czynność, która nie zajmie Ci więcej niż 10 minut, a genialnie wpłynie na efektywność Twojej jutrzejszej pracy. Papiery, puste kubki i talerzyki walające się po biurku nie są sprzymierzeńcami produktywności. Posegreguj wszystkie rzeczy, odłóż ważne notatki w jedno miejsce, ułóż przedmioty w szufladkach. Od razu zrobi się przyjemniej!

6. Usiądź do konkretnego zadania i chociaż spróbuj je wykonać

Ile to razy miałam tak, że za nic w świecie nie mogłam się zmobilizować do wykonania jakiegoś zadania, a gdy już się do niego zabrałam, to po kilkunastu minutach ciężko mi się było oderwać! Musisz uwierzyć, że za taką totalną blokadą, ścianą nie do przekroczenia, są pokłady motywacji, które czekają na to, aż do nich dotrzesz. Ustaw budzik na 30 minut i spróbuj! To nic nie kosztuje.

7. Podejrzyj jak działa konkurencja

Może wyda Ci się to śmieszne, ale jest to jedno z moich ulubionych zajęć w takie leniwe dni 🙂 Lubię poprzeglądać blogi i inne kanały osób, które działają w podobnej branży.  Sprawdzam w jaki sposób tworzą oferty, jak piszą artykuły, co proponują, jakie nowe metody wdrażają. Dzięki takim obserwacjom wiele się nauczyłam i gorąco Ci to polecam. Nawet jeśli działasz stacjonarnie spokojnie możesz się przejść do konkurencyjnej restauracji, biura podróży, czy szkoły językowej i podejrzeć co nieco.

8. Zadbaj o kontakty, idź na kawę 😉

W dniu kiedy naprawdę kompletnie nic Ci się nie chce zadbaj o odświeżenie kontaktów i idź na kawę. Znajomości to też bardzo ważny aspekt naszego życia! Warto czasami wyluzować i pozwolić sobie na takie wyjście w środku dnia, kiedy normalnie powinnaś siedzieć zawalona stertą zadań. Nie jestem zwolenniczką ciągłego stania nad sobą z biczem, z życia trzeba korzystać!

Najważniejsze jest to, żeby takie zupełnie leniwe dni nie przydarzały Ci się zbyt często. Jeśli na co dzień naprawdę sumiennie pracujesz, a raz na miesiąc przytrafia Ci się taka chwila słabości, nie ma co rwać włosów z głowy. Możesz swój dzień spędzić produktywnie, niekoniecznie wykonując zadania z listy. Powyższe sposoby przydadzą Ci się także w czasie choroby. Ja właśnie walczę z bardzo upierdliwym przeziębieniem więc stosuję je na bieżąco 😀

Ciekawa jestem jakie są Wasze pomysły na produktywne wykorzystanie dnia, w którym nic Wam się nie chce. Dajcie znać!