Jak skutecznie realizować postanowienia noworoczne?

Jak skutecznie wyznaczać i realizować postanowienia noworoczne?

INSPI Planner

Witam Was serdecznie w 2016! Zaczął się nowy rok, nowy początek, w który wchodzimy z czystą kartką. Przynajmniej w teorii, choć wiadomo, że zawsze jakoś tak lepiej startować ze swoimi planami od wszelkich przełomowych dat, tym bardziej jeśli jest to 1 stycznia. Jako, że zaledwie kilka dni temu regenerowaliśmy siły po szalonej, sylwestrowej nocy, to założę się , że większość z nas posiada jeszcze pełnię motywacji do realizowania swoich postanowień noworocznych. Jesteśmy zmobilizowane do tego by w ciągu nadchodzących miesięcy wreszcie przejść na dietę, rozpocząć regularne treningi, znaleźć lepszą pracę, czy nauczyć się języka obcego. Nasze postanowienia mają nas przybliżyć do lepszego i bardziej poukładanego życia. Niestety… prawdopodobnie tak nie będzie. Co gorsza, w większości przypadków nigdy nie dojdzie do ich realizacji. Dziś opowiem Wam o tym dlaczego wyżej wymienione postanowienia nie mają najmniejszego sensu i co zrobić, żeby faktycznie wywiązać się ze swoich noworocznych obietnic.

W tym roku będę obchodzić 26 urodziny, a to oznacza, że temat postanowień noworocznych przerobiłam w swoim życiu co najmniej 10 razy. Każdego roku stawiałam sobie jakieś założenia. Gdy byłam młodsza snułam plany o lepszej średniej, czerwonym pasku na świadectwie, znalezieniu własnego stylu i wakacyjnym wyjeździe ze znajomymi. Kilka lat później na tapetę poszedł fitness i zdrowe odżywianie. Próbowałam zmobilizować się do ćwiczeń i skrupulatnie układałam sobie plany treningów. Nie muszę chyba mówić, że o wszystkich złożonych sobie obietnicach zapominałam po dwóch tygodniach. Od jakichś dwóch lat nie robię już typowych postanowień i o dziwo wszystkie moje cele realizuję znacznie efektywniej! Jak to się stało?

Przekonałam się, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim zaprzestanie stawiania sobie postanowień na rzecz celów. Powiecie pewnie: Co to za różnica?! Otóż diametralna! Postanowienia noworoczne to nic innego jak mało sprecyzowane zachcianki. Bo co to oznacza, że schudniemy, czy nauczymy się języka? Jaką pracę możemy z czystym sumieniem nazwać „tą lepszą”? Jeżeli stawiamy przed sobą coś, co jest totalną niewiadomą, to nigdy nie będziemy w stanie tego zrealizować!

Poniżej przedstawiam Wam cztery proste, ale genialne wskazówki, które pomogły mi zrealizować 90% moich założeń z minionych 2 lat! Odkąd działam według tego schematu postanowienia noworoczne wreszcie nabrały dla mnie sensu i stały się źródłem satysfakcji, a nie serii rozczarowań.

Jak realizować swoje postanowienia noworoczne – krok po kroku

 

1. Jasny cel

Cel, który jest możliwy do realizacji musi być jasno sprecyzowany i mierzalny. Co to oznacza? Jeśli planujesz, że w tym roku rozwiniesz swoją firmę musisz dokładnie wiedzieć, czym dla Ciebie jest ten rozwój. Samo to słowo tak naprawdę nic konkretnego nie oznacza. Możesz mieć na myśli zarówno większe przychody, jak i otwarcie nowego lokalu. Powiedz więc sobie jasno, co chcesz osiągnąć? Następna rzecz, to wspomniana mierzalność. Czy jeśli w ciągu najbliższych 12 miesięcy dodasz do swej oferty dwa nowe produkty i poprawisz swoją sprzedaż o 10% to uznasz, że cel został osiągnięty? A może wywnioskujesz to na podstawie większej ilości klientów trafiających do Ciebie z polecenia? Na jakiej podstawie stwierdzisz, że firma się rozwinęła? Określ to!

 

2. Konkretny plan działania

Musisz dokładnie rozpisać w jaki sposób osiągniesz to, co sobie postanowiłaś. Wypisz punkt po punkcie, co zrobisz. Im więcej konkretów, tym lepiej. Jeśli marzy Ci się bardziej wysportowana sylwetka opracuj konkretny plan treningowy wybierając takie aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Nie decyduj się na Chodakowską, czy inne tego typu ćwiczenia tylko dlatego, że teraz wszyscy je robią. Zmuszając się do czegoś, czego nie lubisz zniechęcisz się już po kilku dniach. Rozpisz plan dostosowany do Ciebie! Jeśli chcesz by Twój miesięczny dochód pod koniec roku wynosił 3 500 zł zamiast dotychczasowych 2 800 zł, zastanów się w jaki sposób do tego dojdziesz. Czy zmienisz pracę? Jeśli tak, to do jakich firm będziesz aplikować? A może stworzysz źródło pasywnego dochodu? Jeśli, tak to co to będzie i jak to zrobisz? Planuj i jeszcze raz planuj!

 

3. Korzyści

Zastanów się dlaczego chcesz to zrobić? Co da Ci realizacja Twojego celu? Poczujesz się bardziej atrakcyjna? Zarobisz więcej pieniędzy dzięki którym będziesz mogła kupić nowe mieszkanie? Musisz wiedzieć jakie będą korzyści z realizacji Twojego celu, inaczej odechce Ci się po tygodniu. Być może Twoje postanowienia są częścią jakiegoś większego planu, pomyśl więc że dzięki nim znacznie szybciej uda Ci się go osiągnąć. Większość moich tegorocznych celów to właśnie elementy bardziej złożonej układanki. Na samą myśl, że dzięki realizacji każdego z nich będę bliżej swojego głównego założenia chce mi się działać! To naprawdę genialna motywacja 🙂

 

4. Monitorowanie

Przynajmniej raz w tygodniu usiądź spokojnie i przeanalizuj jak Ci idzie. Jeśli okaże się, że od dwóch tygodni nie ruszyłaś do przodu to być może jest to znak, że musisz coś zmienić w swoim planie. Może rozpisałaś go za mało konkretnie lub narzuciłaś sobie zbyt duże tempo? Albo cel sam w sobie przestał być dla Ciebie atrakcyjny? Jest naprawdę mała szansa, że spełnią się postanowienia, które odkładasz do szuflady. Żeby odnieść sukces musisz na bieżąco monitorować swoje postępy i zmieniać to, co ewidentnie nie działa.

Taki schemat pozwoli Ci NAPRAWDĘ zrealizować wszystkie swoje postanowienia. Koniec ze złamanymi obietnicami i żalem do siebie! Plany noworoczne mogą być naprawdę genialnym motywatorem, który ostatniego grudnia dostarczy Ci wielu powodów do dumy. Jeśli więc masz listę postanowień, która zupełnie nie spełnia powyższych założeń, to jak najprędzej weź sobie do serca wszystkie te rady i stwórz ją od nowa. Jestem pewna, że efekty będą piorunujące! U mnie działa to naprawdę genialnie 🙂

 

Czy macie postanowienia noworoczne na ten rok? Jak Wam szło z ich realizacją w ubiegłych latach? Co zamierzacie zrobić, żeby w tym roku osiągnąć wszystko to, co sobie zaplanowałyście?