Wyobrażając sobie własny sukces na pewno masz przed oczami same przyjemne zdarzenia. Przepełnia Cię satysfakcja i duma z własnych osiągnięć. Widzisz siebie, kreatorkę własnego, genialnego pomysłu i efekt swoich starań, na który pracowałaś miesiącami. Ludzie gratulują Ci znalezienia się na szczycie, a znajomi zazdroszczą zaangażowania i prawdziwej pasji. Ale czy to naprawdę tak wygląda?

Niezależnie od tego jaki jest Twój cel i co chcesz osiągnąć musisz być przygotowana na kilka, niekoniecznie przyjemnych sytuacji. Niektóre z nich mają miejsce tylko na początku, zanim odpowiednio wypromujesz własną markę, usługi, czy produkt lub też nabierzesz wymaganego doświadczenia. Inne prawdopodobnie będą obecne przez długi czas. Lepiej więc odpowiednio wcześniej przygotuj się na te niespodzianki!

7 rzeczy, na które musisz się przygotować zanim odniesiesz sukces

1. Ciężka praca

Podstawowy i nieodłączny element sukcesu. Ciężka praca to coś, na co na 100% musisz się przygotować. Bez wysiłku nie ma mowy o sukcesie. Musisz być świadoma tego, że niejednokrotnie zajdzie potrzeba by poświęcić cały dzień (a nawet zarwać noc!), aby wykonać działania, które mogą  Ci przynieść zauważalne efekty. Trochę na nieszczęście tych marzących o szybkich spektakularnych osiągnięciach – na skutki ciężkiej pracy czasem trzeba naprawdę długo czekać. Jednak jeśli tylko jesteś w stanie uzbroić się w cierpliwość to możesz być pewna – to działa!

2. Ciągłe zmęczenie

Ten punkt bardzo mocno powiązany jest z poprzednim. Ciężka praca i brak wystarczająco długich i regenerujących przerw powoduje uczucie przemęczenia. Techniki walki z nim są różne, jedni preferują krótką drzemkę, inni spacer na świeżym powietrzu, jeszcze inni popijają kawę za kawą w nadziei, że choć na chwilę poprawi ich koncentrację i trochę pobudzi. Osobiście odradzam ostatnią metodę i polecam regularny odpoczynek. Niemniej jednak zmęczenie niejednokrotnie dopadnie Cię w trakcie wyczerpującej pracy nad swoim celem.

3. Brak wizji

Każde dążenie jakiemu się poddajemy związane jest naszymi planami, marzeniami i celami. Zwykle na początku drogi wiesz czego chcesz, ale nie bardzo zastanawiasz się nad tym jak to zdobędziesz. Niestety po jakimś czasie zaczynają się schody. Na pewno i Ty dojdziesz do wniosku, że aby osiągnąć prawdziwy sukces potrzebna jest szersza wizja tego co chcesz osiągnąć. Perspektywa nie na tydzień, miesiąc, pół roku, ale na lata. Rozpoczynając swe działania trudno jest sobie wyobrazić w jakim miejscu chcemy być za 5, czy 10 lat. Wszystko wydaje się takie nierealne. Posiadanie długoterminowej wizji jest jednak konieczne, aby nasze działania nagle nie napotkały całego zespołu przeszkód. Cel celem, ale warto zadbać o szerszą wizję swoich osiągnięć.

4. Nieustające działania marketingowe

Konieczność. Niezależnie od tego, czy rozwijasz własną firmę, dopiero co wydałaś książkę, zaczynasz sprzedaż własnych szkoleń, czy własnoręcznie tworzysz zabawki dla dzieci. Każde z Twoich działań, aby mieć możliwość dotarcia do klienta potrzebuje reklamy, dobrych i skutecznych działań marketingowych zarówno w sieci, jak i w Twoim otoczeniu. Początek drogi do sukcesu charakteryzuje się tym, że muszą być one naprawdę częste i najlepiej pochodzące z wielu źródeł. Inaczej nikt nie dowie się o istnieniu produktów, czy usług, nad którymi tak ciężko pracujesz

5. Trudność w znalezieniu entuzjaztów Twojego pomysłu

Bardzo częsty problem, szczególnie, jeśli planowane przez Ciebie przedsięwzięcie jest dość niestandardowe. Brak entuzjazmu u ludzi może wynikać z różnych przyczyn. Twoi bliscy mogą odczuwać obawę, że Twój pomysł się nie „sprzeda”, albo, że sobie nie poradzisz, bo ich zdaniem wzięłaś na swoje barki zbyt wiele. Inni, mniej przyjaźnie nastawieni, mogą celowo degradować Twój pomysł i wytykać mu nawet najmniejsze mankamenty. Ot taka ludzka natura. Jeszcze trudniej zdobyć przychylność potencjalnych sponsorów, klientów, czy współpracowników. Dlatego musisz uzbroić się w dużą cierpliwość i mimo mało przychylnych opinii realizować swoje postanowienia.

6. Smak porażki

Chyba nieodłączny element drogi po sukces. Porażka nie musi oznaczać tego, że cały misternie ułożony plan runął i nie ma już szans na realizację tego, co sobie zamierzyłaś. Czasem posypią się drobne rzeczy, mniej istotne, ale będą dla Ciebie wystarczająco dotkliwe, bo przecież ciężko pracujesz nad tym, by wszystko było idealne. Nie każdy zamysł, wizja wyjdą tak, jak sobie zaplanowałaś. Możesz się rozczarować, przeliczyć swoje siły, czy skuteczność działań. Niemniej jednak nie warto się poddawać. Wyciągnij wnioski i spróbuj ponownie!

7. Spore wydatki

Nie dotyczy to każdej dziedziny i każdego pomysłu, ale zawsze warto być przygotowanym na taką ewentualność. Niejednokrotnie duże pieniądze pochłaniają konkretne działania marketingowe. Korzystając z usług określonych osób również musisz nastawić się na wydatki. Wynajem sali na nagrania wideo, wynajem miejsca do pracy, wydanie książki, kupno materiałów – to wszystko kosztuje. Jednak we własny sukces warto zainwestować, oczywiście z rozsądkiem!

Mam nadzieję, że powyższe 7 punktów zmieni nieco Twoje spojrzenie na sukces i drogę, jaką musisz przejść, żeby go osiągnąć. Pamiętaj o tym, żeby cały czas skupiać się na swoich mocnych stronach. Mimo wszystko chciałabym, aby ten artykuł pozwolił Ci się przygotować na wszelkie niedogodności, a w razie wystąpienia problemów pomógł zmierzyć się z nimi. Myślę, że sama świadomość barier jakie możemy napotkać na swej drodze jest bardzo istotna. Życzę Ci, żebyś jak najmniej odczuła ich nieprzyjemne skutki w swoim życiu!